Program

Godine 1896. etiopska vojska naoružana kopljem i strijelama izvojevala je pobjedu nad tehnološki i brojčano nadmoćnijim talijanskim okupatorima. Uspjeh ove bitke zaustavio je talijanske kolonizacijske planove te inspirirao niz afričkih nacija u njihovoj borbi za neovisnost.

Povodom stote obljetnice Bitke za Adwu etiopski redatelj Haile Gerima snimio je film u kojem detaljno predočava događaje koji su utirali put etiopskoj slobodi pod vodstvom cara Menelika i carice Taitu. Rezultat je fascinantno režirano djelo u kojem Gerima inovativnim kadriranjem i oblikovanjem zvuka pristupa povijesnoj arhivi, fotografijama i freskama te iz njih izvlači žar bitke. Pritom se oslanja i na bogatu usmenu predaju, narodne pjesme i napjeve, kao i komentare povjesničara ne bi li dao širi kontekst zbivanjima. Gerima tako prati i mehanizme kojima se veliki povijesni događaji transformiraju u nacionalne mitove, postaju temom usmene književnosti te bude maštu, nadu i nacionalni ponos novih generacija.

Adwa je stoga puno više od dokumentarca o bitci iz naslova: radi se o svojevrsnom filmskom eseju koji povijesti pristupa kao sirovom materijalu koji se oblikuje i pamti kroz sjećanja, slike i priče.

Iako rođen u Palermu, Luca Guadagnino djetinjstvo je proveo u etiopskoj prijestolnici, gdje mu je otac predavao povijest i talijansku književnost. Obitelj je napustila Addis Abebu 1977. godine zbog izbijanja građanskog rata, a Guadagnino je često isticao formativni utjecaj koji je na njega imalo odrastanje u Africi. Hailea Gerimu drži za jednog od najboljih redatelja u povijesti kinematografije, a Adwu je opisao kao „posljednju riječ u etiopskom otporu talijanskom fašizmu i nacionalizmu“.